Ticari amacı olmayan, kişisel amaçlar için kullanılan eşyalara zati eşya denir. Gündelik yaşamın içerisinde kullanılan mobilyalar, ev eşyaları, iş yerlerinde ve ofislerde kullanılan mobilyalar zati eşyaya örnek olarak verilebilir. Zati eşya taşımacılığı yapan firmalar günümüzde oldukça yaygın olsa da kaliteli hizmet sağlayan firma sayısı azdır. Firmamız günümüzde bulunan taşımacılık sektöründeki firmalar arasında öncü niteliğindedir. Kaliteli hizmetimizden ötürü en çok tercih edilen firmalardan birisi haline geldik.

Zati eşya taşımacılığı yapmak için bir nakliye firması ile ya da bir lojistik şirketi ile anlaşabilirsiniz. Bu firmalardan birini seçerken yurtdışına eşya taşımanız durumunda taşımanın CMR’ye uygun bir şekilde yapılacak olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. CMR belgesi, karayolu taşıma belge türünden birisidir. CMR’nin uygulanabilmesi için bazı şartların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar başlıca şöyledir:

  • Taşıması yapılacak şeyin eşya olması gerekmektedir.
  • Taşıma CMR’de yer alan belirlenmiş araçlarla yapılmalıdır.
  • Taşıyıcı tarafından eşyanın alındığı yer ile teslimin gerçekleştirileceği yerin 2 farklı devlet sınırları içerisinde yer almalı ve bu devletlerden en az birisinin CMR’ye taraf olması gerekmektedir.
  • Ücret karşılığında yapılmış taşımanın sözleşmesi olmalıdır.

Zati Eşya Taşımacılığı Fiyatları

Zati eşyalarınız yurtdışına taşımak için birçok firma araştırarak size en uygun olanı bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir evdeki eşyaları (yatak odası, çocuk odası, yemek odası ve salon takımı) ortalama 1500 Euro’ya taşıtmanız mümkündür. Elbette ki her nakliye ve lojistik firmasının ayrı ayrı ücretlendirmeleri bulunmaktadır. Firmamız verdiği hizmetin değerinde ücretlendirme uygulamaktadır. Zati eşya taşımacılığı yapan firmalar genelde yüksek miktarlar istese de firmamız hizmetinden fazla ücret almamaktadır.

Türkiye’den zati eşya taşınacağı zaman eşyanın boyutuna, ağırlığına göre değişerek ortalama 150-300 Euro gümrük mevzuatlarına uygun bir biçimde para ödemeniz gerekiyor. Firmamız gereken bilgiyi müşteriye aktardıktan sonra fiyat bilgisi sunmaktadır. Bu fiyat doğrultusunda dahil olan her şeyi size bildirmekte ve taşıma işlemi için tarih belirlemektedir.

Eşyalarınız m3 üzerinden hesaplanarak size bir tutar verilir ama bir fiyat vermek gerekirse Avrupa ülkelerinden birine zati eşya taşımak için nakliye ayarlamak isteyen bir kişiye ortalama 2000-3000 Euro tutarında bir miktar belirlenmesi olasıdır.

Kullanılmış ev eşyaları bazı durumlarda gümrük vergilerinden muaftır. Taşınabilir cihaz ve alet harici meslek ve ticaret amacı ile kullanılacak eşyalar, kullanılmış ev eşyası konumuna girmediğinden vergi ücreti alınması kesindir.

Zati Eşya Taşımacılığında Fiyatlar Neye Göre Değişiyor?

Zati eşyalar bazı durumlarda gümrük vergilerinde muaf tutuluyor olmasından dolayı ödeyeceğiniz tutar düşüktür. Zati eşya taşımacılığı yapan firmaları bulmak için araştırma yaptığınızda bazen taşıma ücreti için net bir fiyat bulamayabilirsiniz. Bunun nedeni eşyanın taşınırken birçok yere para ödenmesidir. Örnek olarak sigorta masrafları, otoban geçişlerinde ödenen ücretler net değildir.

Yurtdışına eşya taşımak için öncelikle uluslararası nakliye için belgesi olan bir araç ayarlamanız gerekiyor. Götüreceğiniz eşyalar m3 üzerinden hesaplanarak size bir fiyat verilir. Bu fiyatlandırma eşyanın alınacağı ve teslim edileceği konuma göre değişir. Ayrıca eşyaların sökme-kurma ücretleri de olabilir.

Avrupa’ya eşya taşımanız durumunda ücretlendirmeler diğer ülkelere göre daha uygun olacaktır. Diğer ülkelerde gümrük konusunda bazı kısıtlamalar olması sebebiyle vergiler ve gümrük masrafları biraz daha pahalıdır. Yurtdışına zati eşya taşıma fiyatları tüm Avrupa ülkesi için aşağı yukarı aynı fiyattır. Elbette ki eşyaların boyutuna miktarına ve ağırlığına göre durum değişebilmektedir. Tüm her şey ayarlandıktan sonra taşıma yapılacak ülkeye göre yaklaşık 15-30 gün içerisinde eşyalarınız taşınmış olacaktır.

TALEP BIRAKIN

×

MERHABA!

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

× WhatsApp Canlı Destek

Uluslararası Evden Eve Nakliyat/h1>