Bu yazımızda Almanya’ya Taşınmak: Süreç ve Gerekenler ile ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan ve en yoğun nüfusa ek olarak en büyük ekonomiye sahip olan Almanya, federal devlet yapısına sahip bir ülkedir. Özellikle Avrupa’daki en önemli ekonomiye sahip olması sebebiyle hem ekonomik anlamda hem de eğitim alanında gerçekleştirdiği yenilikler sayesinde öğrencilerin de dikkatini çeken bir ülke konumuna geldi.

Günümüzde Avrupa’da okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilecek en önemli ülkelerden biri olan Almanya, 2024 yılında 420.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Yenilikçi ve ücretsiz eğitim olanakları, yaşam kalitesinin yüksek olması ve kaliteli toplu taşıma ağları sayesinde yabancı nüfus tarafından tercih edilen en önemli ülkelerden biri oldu. Günümüzde hem kapsamlı sağlık imkanlarına sahip olması hem de güvenli yerleşim birimleri sayesinde Almanya’da yaşamak isteyen yabancıların tercih ettiği ülke konumuna getirdi.

2024 yılında Almanya’ya taşınmak isteyen bireylerin ihtiyaç duyduğu en önemli belge giriş için vize gerekmesidir. Oturum iznine sahip olan bölgelerdeki göçmenlik bürolarına bireysel olarak başvurulması gerekmektedir. Buna ek olarak oturma izni bulunan bireyler Almanya’da çalışma şansına sahiptir. Vize için başvuru yapmak isteyen bireylerin amaçlarına göre değişkenlik gösterse de genel anlamda Almanya’da yaşamak isteyen bireyler için vize için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • 2 adet doldurulan ve imzalanan vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Taahhüt beyanı ya da gelir belgesi
 • Son 6 aylık dönem içinde çekilen vesikalık fotoğraf

Almanya’ya Taşınmak İçin Ne Yapılmalı?

Almanya’ya taşınmak için uygulanması gereken birçok farklı konu bulunsa da genel anlamda ilk olarak vize sahibi olmak gerekir. Almanya’da uzun süreli faaliyet gösteren bireyler için gerekli olan vize D tipi Ulusal vize ismine sahiptir. Özellikle Almanya’da 3 aydan daha uzun süre kalmak için ve çalışma, okuma ya da mesleki eğitim için faaliyet gösterenler için kullanılan vizedir. Genel anlamda D tipi ulusal vize kategorisi içinde yer alan diğer vize türleri şu şekildedir;

 • Evlilik vizesi
 • Nitelikli çalışan vizesi
 • AB mavi kart
 • Mesleki eğitim vizesi
 • Staj vizesi
 • İş arayan vizesi

2024 D tipi ulusal vize işlem ücreti 90 Euro. Bu ödemeyi başvuru sırasında verilirken, vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Genel anlamda Türk vatandaşları Almanya vizesi için başvurma sonrasında genel olarak 3 ayda sonuçlandırılmaktadır. Bu durum yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Almanya’ya gitmek isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise seyahatleri sırasında evcil hayvan sahip olup olmalarıdır. Buna ek olarak evcil hayvan sahibi olan bireyler hayvanların gerekli aşılarının yaptırılması ve gerekli belgelerin tam olması gerekmektedir.

Almanya’da Yatırımcı Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya’ya taşınmak isteyen bireyler, Almanya’da yatırımcı vizesi alarak taşınabilir. Bu konuda ilk olarak yatırım yoluyla oturum izni alabilmesi için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport
 • 2 adet başvuru formu
 • Mesleki eğitimini gösteren resmi diploma ya özgeçmiş
 • Mesleki yeterlilik belgesi
 • Almanca diliyle hazırlanan iş fikirlerinizin yer aldığı iş planı

Yatırım amacıyla kurulan firma için gerekli belgeler

 • Varsa ortaklık listesi
 • Şirketin kurulduğunu gösteren noter onaylı belge
 • Noter onaylı şirket mukavelesi
 • Ticaret odası kaydı

Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da çalışma süresinin 90 günden fazla olması durumunda D tipi vize alınmak zorundadır. Buna ek olarak iş başvurusunun yapılması amacıyla gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Başvuru formu (Almanya Konsolosluğundan alınabilir)
 • Nüfus kayıt örneği
 • Son 6 aylık dönemde çekilen 2 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotoğrafı
 • Geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen evlilik belgesi ve çocukların kimlikleri
 • Ticaret sicil kaydı
 • Vukuatlı nüfus kaydı (E-devletten alınabilir)
 • Sağlık sigortası
 • Almanya’da yer alan işveren ve çalışacağı bölgenin yer aldığının görünen iş sözleşmesi

Almanya’ya Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

Almanya’ya Taşınmak için yapılması gereken belirli konular bulunur. Ancak seyahat öncesi uygulanması gereken konuları çözmek seyahat öncesi oldukça önemli avantajlar sağlar. Bu kapsamda Almanya’ya seyahat etmeden önce uygulanması gereken önemli konular şu şekildedir:

 1. Ev Satın Alın ya da Ev Kiralayın:

Almanya’ya giriş yaptıktan sonra ilk olarak geçici bir süre konaklasanız da ister bireysel ister ailenizle olun sürekli olarak ikamet etmek için bir eve ihtiyaç duyulacaktır. Türkiye’ye göre oldukça farklılık gösteren Almanya’da ev kiralama sisteminde kiralama süresi boyunca ev sahibine mektup yazarak ya da resmi olarak teklif verilmesi gerekmektedir. Ev kiralama sırasında ev sahibi uygun görmesi durumunda ev sözleşmesi yapabilirsiniz. Bu nedenle Almanya’ya taşınmadan önce ev kiralama sürecinin uzama riskini ortadan kaldırmak için ilk olarak ev işinizi çözmek en önemli konudur.

 1. Adres Bildirimi Yapın:

Almanya’ya giriş yapılması sonrasında 21 günlük süre içinde adres bildiriminin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Türkiye’den Almanya’ya giriş yaptıktan sonra adres bildirimi yapılması sebebiyle Türkiye’den çıkmadan adres bildirimi yapılamaz. Bunun yerine sıra alarak işlemlerinizi daha da hızlandırabilirsiniz. Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da adres bildirim gibi işlemleri de online olarak randevu oluşturabilirsiniz. Son olarak adres bildirim randevusu online olarak gerçekleştirilse de bildirim yüz yüze gerçekleştirilmektedir.

 1. Nakliye Firması Bulun:

Almanya’ya seyahat etmeden önce alanında profesyonel nakliye hizmetini bulmanız gerekiyor. Özellikle uluslararası alanda taşıma gerçekleştiren firma bularak eşyalarınızı geride bırakmadan Almanya’ya götürebilirsiniz. Gerekli taşıma niteliklerine ve kaliteli hizmet sunan firmayı tercih ederek gümrükten geçerken eşyalarınızın zarar görmesini ya da zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz.

 1. Faturalarınızı İptal Edin:

Almanya’ya taşınmak için hazırlık yapan bireylerin yapması gereken en önemli konulardan biri de Türkiye’de bulunan tüm aboneliklerinizin iptal edilmesidir. Özellikle elektrik, su ya da doğalgaz gibi aboneliklerinizi iptal etmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise Almanya’ya gittikten sonra bu abonelikleri iptal etmek oldukça zordur.

 1. İkamet Edeceğiniz Şehri Araştırın:

Almanya seyahati öncesinde ikamet edeceğiniz şehir hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli avantajlar sağlar. Özellikle ikamet edilecek şehre daha önce gitmediyseniz gitmeden önce internet üzerinden araştırma yapmak hem adaptasyon sürecini hızlandırır hem de seyahat sonrasında ihtiyaç duyulan ürünleri ya da sağlık gibi alanlara kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

 

Genel anlamda Almanya’ya taşınmak için gerekli belgeler ve süreçler oldukça yorucu ve uzun gibi görünse de genel anlamda tek seferlik gerçekleştirilen işlemlerdir. Bunlara ek olarak Almanya’ya seyahat etmeden önce bağlantı kurmak son derece etkilidir. Özellikle hem evinizin bulunduğu bölgede hem de faaliyet göstereceğiniz iş alanında yaşayan bireylerle iletişime geçerek süreci daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Günümüzde Avrupa’nın en önemli ve en popüler ekonomisine sahip olan Almanya’ya seyahat etmek bireyler tarafından tercih edilen ilk ülkeler arasında yer almaktadır.

Almanya’ya gidecek bireylerin dikkat etmesi gereken belki de en önemli konu Almanca bilmektir. Hem adaptasyon sürecini daha kolay bir hale getirebilir hem de daha kolay bir şekilde iletişim kurarak bulunduğunuz iş ortamına daha kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu ise seyahat öncesinde aşırı harcamalardan kaçınmaktır. Önemli olan Almanya’ya seyahat etmek değil, önemli olan harcamalara dikkat ederek gerekli harcamaları yaparak adaptasyon sürecini daha etkili şekildedir.

TALEP BIRAKIN

Uluslararası Evden Eve Nakliyat/h1>